30 Mart 2023 Perşembe
21:58   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:56   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:42   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:30   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:18   4 BİN 800 ÖĞRENCİNİN YKS SINAV ÜCRETİ BÜYÜKŞEHİR’DEN   17:16   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ EKİPLERİ ŞİMDİ DE ADIYAMAN’DA   17:14   BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARİYER MERKEZİ’NDEN ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞ BİRLİĞİNE DESTEK   17:13   BAŞKAN SEÇER, BÜYÜKŞEHİR’İN KENTTE AĞIRLADIĞI DEPREMZEDE YURTTAŞLARI ZİYARET ETTİ   17:12   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KOORDİNESİNDEKİ ADIYAMAN’DA ÇALIŞMALAR HIZLA SÜRÜYOR   21:31   BAŞKAN SEÇER, TMMOB YÖNETİM KURULU, ODA BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ   21:30   YENİŞEHİR BELEDİYESİNDEN LİSE ÖĞRENCİLERİNE DRONE EĞİTİMİ   21:29   BÜYÜKŞEHİR, 8 MART DOLAYISIYLA DEPREMDEN ETKİLENEN KADINLARA DEPREM HUKUKU HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU   14:53   TEKSİN’DE BİR AYDA 155 BİNDEN FAZLA GÖRÜŞME SAĞLANDI   14:52   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KADIN OTOBÜS SÜRÜCÜSÜ, KALP SPAZMI GEÇİREN YOLCUYU SAĞLIK EKİPLERİNE ULAŞTIRDI   14:50   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, BERAT KANDİLİ’NDE 15 BİN KANDİL SİMİDİ DAĞITTI   14:49   BAŞKAN ÖZYİĞİT, YENİŞEHİR’İN DEPREM EYLEM PLANI HAKKINDA BİLGİ VERDİ   14:47   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ LİDERLİĞİNİ KORUDU   21:24   DEPREMZEDE VATANDAŞLAR İÇİN YARDIMLARINIZI ‘BİRİZBERABERİZ.ORG’ ÜZERİNDEN YAPABİLİRSİNİZ  
 
 
 
 
 
image

Okunma : 667  Tarih : 27.12.2021  E-Mail : rozerinyaman46@gmail.com

 
Rozerin YAMAN

MUTLU OLAMADIK

Başkaları tarafından belirlenmiş hayatlar yaşıyoruz. Özgür olduğumuzu sanıyoruz, inançlarımız bile birilerine rant sağlıyor. Birilerine karşı, birilerinin yanında mitingler düzenleyip bazen hayatlarımızı bile feda ediyoruz. Her şey “onlar” daha güçlü, daha zengin olsunlar diye…

Sabah akşam kimilerimiz günde 18-20 saat çalışarak “zengin” dediğimiz insanlar tarafından kabul görmek, o sınıfa dahil olabilmek için ne şaklabanlıklar yapıyoruz. Kontör ya da dakika alacak paramız yokken bir araba parası bayılıyoruz telefonlara, benzin almaya zorlanırken BMW’lere binmeye çalışıyoruz. Tabiki insanların özel zevkleri, hobileri yada özendiği şeyler olabilir. Ama hayat neden bu kadar zor? Birileri bir ailenin yıllık harcamasından çok, parayı çöpe atarken neden birileri ekmek almakta zorlandığı için aile huzuru kaçıyor? Birileri “Tükenmişlik sendromu” yaşadığı için işi gücü bırakıp bodrumda domates yetiştirirken diğeri neden bedensel engelli olduğu halde çalışmak zorunda?

400 bin liraya 3+1 veya 58 metrekare daire sahip olabilmek için hayatımızın sonuna kadar çalışmak zorunda kalıyoruz.  Çoğumuz değil dünyayı, kendi ülkemizi bile gezmemiş görmemişiz en büyük hayalimiz mobilyalarımızı yenilemek, arabamızda cep telefonlarımızda bir üst modele geçmek. Hayat şartları neden vizyonumuzu bu kadar daraltıyor.

Sizin hiç her şeyini satıp dünyayı gezmeye çıkan bir yakınınız oldu mu? Benim olmadı (çok nadir vardır belki)

Yılbaşı çekilişleri öncesi “büyük ikramiye” ile ilgili sokak röportajlarını bir izleyin lütfen, insanlarımızın hayallerini dinleyin daha büyük bir ev, son model araba, onu alırım bunu alırım vs.

Daha hayal kurmayı bile beceremiyoruz biz.

Kendi yaratığımız konforlu hapishanelerde yaşamak son model arabaya binmek, yeni mobilyalar almak bizim hayallimiz bu.
Çünkü hayatları boyunca ev, araba taksiti ödeyen, hiç çılgınlık yapmamış, hayal kurmaya kalksak başımıza icat çıkarma diyen ebeveynlerle büyümüşüz.

Sigortalı bir iş, yeni kıyafetler, telefon, bir araba ve 10 yıl belki daha fazlası ona çalıştığınız bir ev için hayatımızı satmayı öğretmişler.

Ev, araba almayı hayatımızın tek amaç haline getirmişiz. Hayattaki tek motivasyon kaynağımız o yaptıysa bende yaparımdı. Ama o yaptı biz başaramadık.

Çünkü onun dayısı vardı.

12 veya 24 ay kredi çekilerek gidilen 10 yada 20 günlük tatiller…
1 telefon için 24 ay taahhütler, kazanmadığın harcamalar hayattaki tek tatmin noktasının TV dizileri haline dönüştürülmesi ve televizyondakilerin aşklarıyla tatmin olup, gezgin programlarıyla dünyadan haberdar olan bir toplum olamaz.

MUTLU OLAMADIK…

Karın tokluğuna yaşamak zorunda kalan bir toplumun ilk etapta barınma sorunu ortadan kaldırmak için ev sahibi olmayı dilenmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Çünkü gerçekçidir. 
Dünyayı gezme hayali kurabilmesi için kişinin barınma, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi temel ihtiyaçlarını tamamlamış olması gerekiyor. Bu bizim ekonomimizde mümkün olabilseydi, o güzel insanların hayalleri de başka güzelliklerde olurdu.
İnsanları yadırgarken biraz geniş çaplı, empati kurarak düşünmemizi tavsiye ederim. 3’te 1’ni göremedikleri hayatı nasıl hayal edebilsinler?
Sadece yapmamız gereken o ki, tüm yüklerimizi ve yanı başımızdakini severek kabullenmek ve bize bahşedilen kısacık ömrü zindana çevirmemek.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersintekhaber.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA