20 Temmuz 2024 Cumartesi
23:41   ÇAĞLAYAN’A COŞKULU KARŞILAMA   14:03   MERSİN’İN ŞEKERLERİNE, ŞEKERLER BÜYÜKŞEHİR’DEN   13:50   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:49   MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ’NDEN DEPREMZEDE ÇOCUKLARA 23 NİSAN HEDİYESİ   13:39   BÜYÜKŞEHİR’İN ‘DEPREM DAYANIŞMA PAZARI’ DEPREMZEDE ÜRETİCİLERİ AĞIRLIYOR   13:33   BÜYÜKŞEHİR’İN ÇOCUK GELİŞİM MERKEZLERİNDE ‘23 NİSAN’ COŞKUSU   14:03   HALIL DEMIRKOL: YENI DÜZENLEMELER ILE OSB’LER HıZ KAZANACAK   14:41   TARSUS, SÜPER LIG’E ‘MERHABA’ DEDI   12:34   ÇUKUROVA NORMAL SEZONU LIDER TAMAMLADı   11:37   TARSUS, AFYON’DA DAĞıLDı: 5-1   14:13   SALDıRı ÖNCEDEN KURGULANMıŞ!   17:05   TOROSLAR’DA RAMAZAN AKŞAMLARI BİR BAŞKA GÜZEL   21:58   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:56   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:42   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:30   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:18   4 BİN 800 ÖĞRENCİNİN YKS SINAV ÜCRETİ BÜYÜKŞEHİR’DEN   17:16   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ EKİPLERİ ŞİMDİ DE ADIYAMAN’DA  
 
 
 
 
BAŞKAN SEÇER MERSİN’DE KONAKLAYAN DEPREMZEDELERİ ZİYARET ETTİ


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, deprem felaketinin ardından bölgede yaptığı incelemeler ve Mersin’e gelen depremzedeler için yapılan hizmetler hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Tarih : 14 Şubat 2023 Salı 23:33

‘Bundan sonra ne olacak?’ sorusunun çok önemli olduğunu ifade eden başkan Seçer, “Burada kalanlar başımızın tacı. Türkiye'nin neresinden olursa olsun başına bu felaket gelmiş her vatandaşımız bizim başımızın tacıdır” dedi.

Mersin’in deprem sonrasında gerçekleşen nüfus hareketliliğine hazır olması gerektiğini belirten Başkan Seçer “Bunun bir çalışmasını yapmamız lazım, öngörüyle bir planlama yapmamız lazım ki kenti buna hazırlamamız lazım” diye konuştu.

Deprem sonrasında kentteki kira fiyatlarında gerçekleşen fahiş fiyat artışları hakkında da ev sahiplerine çağrıda bulunan Başkan Seçer “Felaket ve insan acısı üzerinden nemalanmak, insan olan kimseye yakışmaz. Bu Mersinliye hiç yakışmaz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Meral Seçer, kentte Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan geçici barınma alanlarını ziyaret etti, depremzedelere "Geçmiş olsun" dileğinde bulundu. Başkan Seçer acı felaketi yaşayan ve farklı illerden Mersin' e gelen afetzedelere, bu süreci el birliği içerisinde hep birlikte atlatacaklarını söyledi.

İlk olarak Yenişehir Seyfi Alanya Spor Salonu'nda misafir edilen depremzedeler ile bir araya gelen Başkan Seçer ve Meral Seçer, ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu'nu ziyaret etti, deprem bölgelerinden Mersin'e gelen vatandaşlarla sohbet etti. Son olarak ise Yenişehir Fuar Alanı'na geçen Başkan Seçer ve Meral Seçer' e Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel de eşlik etti.

Başkan Seçer, ziyaret ettiği geçici barınma alanlarında vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletirken, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak da hem deprem bölgelerinde hem de Mersin'de afetzedeler için yapılan hizmetler hakkında bilgi verdi. Başkan Seçer ayrıca CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte de günlerdir afet bölgelerinde bulunduklarını anlattı.

“SİZLER BİZİM EMANETİMİZSİNİZ”

Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdu ziyaretinde depremzedelerle sohbet eden Başkan Seçer, bölgedeki 10 ilin tamamından insanları misafir ettiklerini söyledi. Yakınlarını kaybedenlere ‘Başsağlığı’ dileyen Başkan Seçer “Allah gani gani rahmet eylesin yakınlarınıza. Biz de bu hengamede oradan hızlı bir şekilde buraya transfer olan vatandaşlarımıza nasıl bir ortam hazırlarız onun telaşı içindeydik. Sizler bizim emanetimizsiniz. Bizim canımız kadar değerlisiniz. Hatta daha öte, bize emanetsiniz. Bundan sonrası bizim için teferruat. Mersin'de huzurlu olun. Burası hem güvenlidir hem bakın her yerden insan var. Maraşlı, Hataylı, Malatyalı; deprem bölgesinden 10 ilin tamamından burada insanlar var” diye konuştu.

Depremzede ailelere, Mersin’de huzurlu olmalarını da söyleyen Başkan Seçer, “Biz buradayız. Biz de sizin huzurunuz için, dirliğimiz için, beraberliğimiz için gecemizi gündüzümüze katarız. Her şeyi de feda ederiz kendi adımıza. Rahat edin. Bizim arkadaşlar zaten gerekli ihtiyaçlarınızı karşılar. Süreç içerisinde olayın telaşı geçtikten sonra Merkezi Yönetim de tabi bazı tedbirler açıklayacak. Çünkü evlerini kaybeden insanlar var. Mutlaka yaralar tedavi edilecek. Umut ediyorum yapılan çalışmalar sonucunda vatandaşlarımızın hem mağduriyetini giderici hem onları en azından yaşam açısından rahatlatıcı kararlar alınır. Şimdilik siz bize emanetsiniz. Düzene girene kadar buradasınız. Zaten yeriniz de uygun. Acı büyük, mutlaka kayıplar var ama hep beraber aşacağız, hiç merak etmeyin” dedi ve depremzede vatandaşlar da kendilerine yapılan destekler için Başkan Seçer’e teşekkür etti.

“BİZ BURADAYIZ, RAHAT OLUN”

Başkan Seçer, bir depremzede vatandaşın yurtta ne zamana kadar kalabileceklerini de sorması üzerine “Biz burada hemen vaziyet aldık. 3 binden fazla insanı da yerleştirdik buraya. Şu anda yer sorunumuz da yok, yeni yerler de hazırladık ama orada da hem çadır kent hem konteyner kent kuruyoruz. 11 Büyükşehir Belediyesi olarak dün bir toplantı yaptık Hatay’da, görev dağılımı.  Hatay Belediyesi’nin bütün bilgi işlem sistemini buraya getirdik, bütün mali işleri buraya geldi. Belediye’yi de devreye alacağız ki hemen oralar imar olsun.  Fakat asıl önemli olan Merkezi Hükümet bir paket açıklayacak. Yani deprem bölgesindeki yurttaşlara ne yapacak? Yani belirli bir katkı yapacak, ev verecek, bir şeyler yapmak zorunda. Biz buradayız, rahat olun” ifadelerine yer verdi.

Ziyaretlerinin ardından Sun TV, İçel TV ve Kanal 33 ortak canlı yayınında Gazeteci Ahmet Özdemir’in sorularını yanıtlayan Başkan Seçer,  depremin ardından tüm ekip ve ekipmanlar ile bölgelere giderek gerekli yardımları gerçekleştirdiklerini söyledi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanları ile yaptıkları incelemelerde yıkım ve tahribatın çok büyük olduğunu gördüklerini söyleyen Başkan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak hem çapımıza hem birikimimize yaraşır bir katkı sunmamız gerekiyordu. Bölgede bir tahribat, yıkım var, katkı sunmanız gerekiyor. Biz imkanlarımızı hemen seferber ederek onları karşılayacağımız barınma alanları oluşturduk. Yenişehir Fuar Merkezi’nde, Yenişehir Spor Salonu’nda oluşturduk. Öğrenci yurdumuzda şu anda 140 vatandaşımız kalıyor.  Erdemli'de ve Anamur'da da var. Bunlar hazır, şimdi bir yurt hazırlanıyor Davultepe’de, şu anda herhangi bir sıkıntımız yok” dedi.

“ŞU ANA KADAR 3 BİN 39 VATANDAŞIMIZI KANATLARIMIZIN ALTINA ALDIK”

Mersin’e deprem bölgelerinden şu ana kadar 3 bin 39 kişinin geldiği bilgisini aktaran Başkan Seçer, “Tabi devletin diğer kurumlarının da yurtlarının da bu vatandaşlarımızı kabul ettiğini düşünürsek, bir de akrabalarının yanında olan çok sayıda insan var. Bir diğer grup da yazlıklarda kalıyor. Burası sayfiye bölgesi; insanlar deniz kenarında dairelerine geldiler; Adana'dan, Hatay'dan, Malatya'dan, Maraş'tan geldiler. Burası daha güvenli. Belki bundan sonra Mersinli olacaklar, Mersinli hemşerilerimiz olacaklar. Biz şu ana kadar 3 bin 39 vatandaşımızı kanatlarımızın altına aldık. Burada mutlular, bugün birkaç yeri gezdim insanlar durumundan memnun, temel ihtiyaçları da karşılanıyor” dedi.

“BAŞINA BU FELAKET GELMİŞ HER VATANDAŞIMIZ BİZİM BAŞIMIZIN TACIDIR”

Yaşanan deprem sonrası Mersin’e başlayan göçlerin artarak devam edeceğine dikkat çeken Başkan Seçer, kentin bu nüfus yoğunluğunu kaldırabilmesi için bir eylem planının hazırlanması gerektiğini vurguladı. Başkan Seçer, “Vatandaşlarımıza geçici olarak başlarını sokacak bir yer bulduk ama bundan sonra hayat devam ediyor, bu insanlar nereye gidecek? Evleri ne olacak? İmkânları ne olacak? Her şeylerini yitirmiş bu insanlar. Merkezi hükümet yapacağı bir çalışma sonucu, eylem planı hazırlayacak ve bunu da uygulayacak. Zamanla bir kısmı belki geri dönecek, bir kısmı belki başka yerlere gidecek, bir kısmı burada kalacak. Burada kalanlar başımızın tacı, Türkiye'nin neresinden olursa olsun başına bu felaket gelmiş her vatandaşımız bizim başımızın tacıdır. Bundan sonra hayatını burada idame ettirecek” ifadelerine yer verdi.

 

 Paylaş :
 
Etiketler :  seçer, mersin, depremzedeler, ziyaret

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır. 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersintekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA